VODIČ ZA POČETNIKE

У априлу када температура омогући излетање пчела, по мирном времену, обавити пролећни преглед пчелињих друштава. Све бележити. Евиденција је важна!

-Констатовати присуство матице(не треба је тражити, ако има младог легла), али препорука је покушати и видети је како би сте закључили да је без оштећења крила или ногу. Незапажање тих проблема доводи до страдања матице или тихе смене. То треба знати. И увек пажљиво радити.

-Констатовати број рамова легла, које треба да је у свим стадијумима. Број рамова легла је варијабилан и зависи од више чинилаца, а то су: агроклиматски услови на локацији стационара, јачине пчелиње заједнице и присуства хране у кошницама. Све под условом да су пчеле здраве.

-Констатовати количину хране у кошницма. Мед и полен су неопходани за развој. Прихранити ако је потребно. Друштво које остане без хране, а наиђе већи хладан талас који је чест у априлу, узроковаће да матица престане да залеже или у најгорем случају пчеле могу страдати од глади.

-Код ЛР кошница извршити замену првог и другог телакада пчелиње друштво има 5-6 рамова легла и пчела запоседа простор, а под предпоставком да је клубе зимовало у горњем. За ДБ кошнице ова апитехничка мера не важи. Код Фарар кошница се може применити.

-Проширити пчелиње друштво сатним основамакада почне унос нектара из природе који зависи од надморке висине локације стационара. Треба додати две сатне основе, али никада не постављати директно у легло.

Dr Biljana Stamenković

SKUPŠTINA DP BEOGRAD

ОДРЖАНА РЕДОВНА СКУПШТИНА ДРУШТВА ПЧЕЛАРА БЕОГРАД

Дана 26.02.2022. године, одржана је редовна скупштина Друштва пчелара Београд. Због неповољне епидемиолошке ситуације одржана је онлине. Скупштина је протекла онако како је и планирана са унапред познатим дневним редом. Председник Друштва мр Слободан Чумић је поднео извештај о раду Извршног одбора и Финансијски извештај за 2022. годину. На крају календарске 2021. године исказана је добит од 101.000,00 динара. Председник надзорног одбора Неђо Крајиновић је поднео Извештај надзорног одбора Друштва у коме је констатовано да је Извршни одбор и Друштво пословало у складу са свим позитивним законским прописима. На основу вишегодишњих анализа пословања дате су препоруке и предлози како да се унапреди пословање Друштва. Сви извештаји за 2021. годину су једногласно усвојени. Председник Друштва је предложио План рада извршног одбора Друштва и финансијски план за 2022. годину. Једногласно су усвојени. Усвојени су и предлози за доделу признања Друштва пчелара Београд и Савеза пчеларских организација Србије која ће бити додељена члановима након Скупштине Друштва.

Иако смо били принуђени да ову редовну седницу Скупштине одржимо онлине, жал за неким прошлим временима  када смо се окупљали у сали општине Нови Београд мени као Председавајућем је био присутан током скупштине али надамо се да ће се та времена и медне године поновити врло брзо. Има наговештаја за ту моју оптимистичку прогнозу.

А сада када нам креће пчеларска сезона остаје ми само да вам свима пожелим успешну и медну 2022. годину. Надајмо се бољим и срећнијим временима. Медно!

mr Slobodan Čumić

Predsednik Društva pčelara "Beograd"

DA ZUJIMO ZAJEDNO

Izašao je aprilski broj časopisa "Beogradski pčelar".

ДА ЛИ ЋЕ НАМ УПАСТИ СЕКИРА У МЕД?

Сваке године, сваког априла, надамо се години коју ћемо памтити по високим приносима меда. Можда нам ове упадне секира у мед. О томе ћемо причати крајем сезоне, а сада нам остаје нада, вера и љубав у пчеларство и велики рад.

Хеееееј Ви пчелари на брду! Хеј Ви пчелари из равнице!

Можда Вам у овом броју часописа рубрика „Техника пчеларења“ буде од значајне помоћи. Потрудила сам се да подстакнем искусне пчеларе да нам пренесу свој начин рада и кажу шта они раде у априлу на својим пчелињацима. Треба знати да не постоји „шема“ коју могу и треба сви пчелари применити у истом периоду, па ни на исти начин.

Тачна је тврдња да се у пчеларству не може ништа у потпуности тврдити, али када је месец април у питању, онда се са приличном сигурношћу може рећи да је то један од најзначајнијих месеци у коме видно долази до изражаја пчеларева вештина и искуство.

У овом броју можете прочитати савете када и како започети стимулацију друштава, а уједно спречити да када багрем забели, ројеви не оду на грану. Понекад ни дугогодишња техника „не пије воду“ и треба се прилагодити датим околностима и условима.

О уљаној репици и њеном значају за развој пчелиње заједнице посвећена је рубрика „Медоносно биље“.  Часопис „Београдски пчелар“ тежи оснаживању жена, пчеларки. У сваком броју представљамо по једну „женску“ причу. Тако је и у овом броју.

Каква је била кошница „Конгресовка“ која је промовисана давне 1933. године на Конгресу југословенских пчелара у Београду и како је замишљен рад са њом? Прочитајте у рубрици „ЛР на конгресовски начин“. Сматрам да не треба заборавити искуство старих пчелара који су је користили тврдећи да омогућава продужење радног дана пчелиње заједнице за један до два сата с обзиром да су доња, плодишна, лета окренута једно на исток (раније јутро), а друго на запад (касније поподне).

Водич за почетнике, све из почетка води почетнике и оне који су можда по нешто заборавили. Из суседне Бугарске, колега пчелар, нам описује актуелно стање пчеларства код њих, а ми покушавамо да видимо да ли је њима упала секира у мед.

Без обзира на све проблеме, спремнији и упорнији него икада...идемо напред. Ззззззз...да зујимо заједно. И пчеле и ми.

Vaša urednica