Имамо ли, почетком јануара, посла на пчелињаку

Драган Даничић

Колеге пчелари, ова зима је, за сада, прилично блага. Преме прогнозама, пред нама је још бар недењу дана лепог и толог времена. Релативно високе температуре за ово доба године условиле су већу потрошњу хране, него што је то било ранијих година. Једноставно, виша температура - повећана активност пчела - повећана потрошња хране. Сада морамо посебну пажњу обратити на резерве хране у кошницама. Ко није сигуран у резерве хране, обавезно мора да додаје погачу - куповну или прављену. Моја препорука је да погаче сами правите. Како ћете је правити, постоји много рецепата. Ја мељем шећер и мешам га са медом са мог пчелињака. О томе смо, раније, већ причали. У сваком случају, лепо и топло време, са 14 - 15 степани, у најтоплијем делу дана, омогућава нам да отворимо кошнице и на брзину прегледамо резеве хране.

У опасности су јака друштва, пошто она највише и троше хране. Јака друштва су у већој опасности, када је храна у питању, него слабија друштва. Код јаких друштава, као последица виших температура, може доћи до појаве легла. То додатно повећава потрошњу хране. Легло је потребно хранити и дизати темпаратуру на 34,5 степени, а за то је потребна додатна потрошња хране. Ја, на основу искуства, количину хране могу прецизно да одредим, без отварања, на основу тежине кошнице. Једном руком подигнем, мало, задњи део кошнице и на основу тежине знам да ли има довољне залихе или не. Покушајте ово да вежбате, у активној пчеларској сезони. Зими је то изузетно добар метод за брзо и лако утврђивање резерви хране. Оним пчеларима који су селили на сунцокрет, уколико нису претерали са врцањем меда је лакше. Та друштвас би морала да имају довољне резерве хране, без обзира на повећану потрошњу. Међутим, пчелари који стационарно пчеларе и који нису имали сунцокрет или неку другу летњу пашу, морају да проконтролишу стање резерви.

Уколико нисте третирали пчеле оксалном киселином, крајње је време да то урадите. Морате водити рачуна да температура буде довољно ниска, да су пчеле у клубету.

Обавезно проверите вентилацију у кошницама. По лепом времену, завирите у кошницу и проверите крајње рамове. Интересује нас да ли има буђи или не. Уколико има буђи, то је знак лоше вентилације, односно повећане влажности. Уколико сте ставили најлон, о чему смо раније причали, предљи крајеви најлона су подврнути или је цео најлон, са предње стране, повичен уназад за пар сантиметара. Изнад најлона сте ставили неколико листа новина, да скупљају влагу. Запамтите, вишак влаге мора да излази из кошница, а не да се кондензује у кошници и капље на пчелиње клубе.

Проверите летвице лета, да видите да ли ја заштита од мишева и ровчица добра. Проверите и постоља кошница, да видите да ли су кошнице стабилне.

У ово доба жуна и детлић нападају кошнице. Има више начина одбране. Кошнице можете покрити неким асурама. Лакше ја ако изнад кошница повешате кожуре од сланине, да се птице нјима занимају. У крајњем случају, ако и ово не успе, насеците трња и наслоните га са предње и задње стране кошнице. Трње ће одбити жуне и детлиће.

Сада је право време да се припремите за све оне послове који нас чекају на пролеће. Топљење саћа и замена за сатне основе, куцање рамова, бушење бочних летвица, ожичавање, фарбање кошница у магацину, поправка оштећених кошница, дезинфекција делова и наставака кошница.

Посећујте, обавезно, предавања и дискусионе састанка. Размењујте искуства и сазнања са другим пчеларима, читајте литературу.