Podsetnik za početak avgusta 2014. godine

Dragan Daničić

Dragi pčelari, ja bih počeo od stare pčelarske izreke: „1. avgusta počinje priprema za sledeću pčelarsku sezonu“. Isto tako kažu da ko ove radnje počne 2. avgusta, kasni jedan dan.

Sada se vadi med, ukoliko ima viška u košnicama. Ovo posebno važi za one kolege pčelare koji su na suncokretu.

Ovih dana vršimo pregled društava u cilju sagledavanja rezervi hrane. Sada se vrši prihrana za zimski period, naravno, ukoliko nemamo dovoljno rezervi hrane u košnicama. Mnogi će da pitaju koja je to dovoljna količina. Odmah da kažem da je minimum hrane koji je potrebno imati u košnici – 1 kilogram po ulici. Minimum. Takodje, to je i 250 grama polena, po ulici, kažu Lebedev i Krivcov. Sve u svemu, kada govorimo o LR košnici, to je jedan nastavak hrane. Zapamtite, sada se stvaraju zimske zalihe i sada bi trebalo da imate oko 15 kilograma hrane u košnici. Ukoliko vrcate med, ovu činjenicu imajte na umu. Hoću da kažem, ne preterujte sa otimanjem. Potenciram da se to sada uradi iz više razloga. Pre svega, preradu šećera u med vršiće, kratkoživeća avgustovska pčela. Ukoliko se kasnije vrši prihrana, može se desiti da u tome učestvuju i zimske pčele, a time se zimska pčela raubuje. Dobra zaliha hrane i prihrana sada, podstiču maticu na povećano sejanje, a mi upravo to i želimo – što jača društva i što više zimskih pčela.

Sada počinje borba protiv varoe. Trutovskog legla je sve manje ili ga više i nema, pa će varoa da ulazi u radiličko leglo i da ga oštećuje. Pčele su, u ovom trenutku, na silaznoj putanji, a varoa je u punoj ofanzivi. Neophodno je, na par košnica, izvršiti probno tretiranje, da se vidi kakva je zaraženost društava. Tu nam dobo dodju žičane podnjače, da prebrojimo palu varou. Ukoliko idete sa amitrazom, dimljenje je uveče.

Pregledom društava uočavamo bezmatke i saniramo ih. Bezmatke je najbolje sanirati dodavanjem celog rezervnog nukleusa. Na mom pčelinjaku jedna od funkcija nukleusa je čuvanje rezervnih matica i saniranje bezmataka.

Dakle, počinjemo pripreme za uzmljavanje društava. Da ponovim: tri stvari su nam bitne – količina hrane, što jača društva i borba protiv varoe.