Временска прогноза
No data available
Београд
--- °C
Weather details

Podsetnik za prvu polovinu marta

Mart je važan mesec u životu pčelinjeg društva. Nije redak slučaj da već početkom marta imamo par lepih dana koje pčele mogu da iskoriste za izlet. Lepi dani omogućavaju unos polena. Unos polena ubrzava razvoj legla. To se i dešavalo zadnjih dva – tri dana. Pčele su i danas i pored jakog vetra izletale. U Banatu su, juče, donosile polen sa leske.Za sledećih nekoliko dana meteorolozi predvidjaju zahladjenje, pad temperature, čak i sneg. Pčele će, ponovo, biti u klubetu. Zima se, još ne da. To znači da sledećih par dana pčele ne bi trebalo uznemiravati. Medjutim, kada, u prvoj polovini marta, ponovo dodju lepi dani, takvo vreme treba iskoristiti za lagani pregled pčela. Ne govorim o prvom prolećnom pregledu, to dolazi kasnije, po lepom i tihom vremenu, kada je temperatura 18 ili više stepeni Celzijusa. Tim, laganim pregldom, ukoliko to nismo uradili juče ili preključe, (vremenske prilike su bile idealne za to) stičemo uvid u to ima li legla i kave su rezerve hrane. Košnicu držati što kraće otvorenu, da se ne bi remetila mikroklima. Ramove, po mogućstvu ne vaditi iz košnice, nego uvid steći pomeranjem ramova. Čim vidimo prvi ram sa radiličkim leglom, zatvaramo košnicu. Opasnost, kada su u pitanju rezerve hrane, izražena je kod najjačih društava. Jaka društva troše više hrane od slabih. Velika je šteta dozvoliti da nam društvo strada, sada, na izmaku zime. Na krajnjem ramu možemo, malo, ogrebati poklopljeni med. Pčeleće taj med da prenose tamo gde im treba, bliže leglu. Ukoliko dodajete pogaču, dobro je dodati stimulativnu – obogaćenu.
Obavezno aktivirajte pojilice. Na taj način pčele će manje stradati, tražeči vodu.
Utoplite društva, olakšajte pčelama održavanje toplotnog režima u košnici. Vaš Dragan Daničić.

 

Add comment

Претрага
Посета
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДанас187
mod_vvisit_counterЈуче390
mod_vvisit_counterОве недеље2767
mod_vvisit_counterОвог месеца1245
mod_vvisit_counterУкупно1409742