PODSETNIK ZA SREDINU JULA

DRAGAN DANIČIĆ

Seleći pčelari su već na suncokretu. Društva su doseljena još pre 15-ak dana. Najzgodnije je bilo košnice postaviti pored puta. Najzgodnije, ali i najrizičnije. Pčele, postavljene pored puta, smetaju prolaznicima, a izuzetno su opasne za konje koji vuku zaprege. Ima još nešto: košnice pored puta, lopovima, a ima ih sve više, najlakše zapadaju za oči.

Suncokret je naša poslednja glavna paša. Zadnjih godina to je i najstabilnija paša. Sada nam je cilj da svi ramovi, u svim telima, budu u funkciji medobranja. Pčele, sada, treba obilaziti. Nemamo potrebe, a nije ni poželjno, da vršimo detaljnije preglede, preturamo po košnicama, vadimo i vraćamo ramove, i na taj način ometamo rad pčela. Otpozadi, jednom rukom, podići malo košnicu i proceniti težinu. Kao i uvek, imaćemo jaka društva i teške košnice, ali pored njih srednja i slaba društva, odnosno laganije košnice. Jaka društva proširiti, dodavanjem 4-og LR nastavka ili 3-eg DB polumedišta. Četvrti nastavak podmećemo ispod gornjeg nastavka,  a ako je DB u pitanju, polumedište koje podmećemo ide na plodište. Bočne ramove pune meda iz 2-og nastavka vadimo, stavljamo u neko od gornjih tela a umesto njih ubacujemo prazne ramove i poneku satnu osnovu. Pčele izvanredno izgrađuju satne osnove na suncokretu. Ukoliko nemamo rezervne ramove i tela, skidamo ih sa najslabijih društava i dodajemo najjačim društvima.

Moramo obezbediti matici dovoljno prostora da zaleže, moramo i pčelama obezbediti prostor za skladištenje nektara. Prazan prostor tera pčelu na pašu.

Obezbedite vodu na pčelinjaku. Posude sa vodom stavljati u hlad. Visoka temperatura dovodi do isparavanja vode iz pojilice.

Kod nas je stari, dobri, narodni običaj paljenje strnjike posle skidanja pšenice. Džaba govoriti da je to štetno i opasno, džaba kažnjavati, ne vredi ubeđivati. O ovome, takođe, moramo voditi računa.

Kod stacionarnih pčelara je situacija drugačija. Ima kiša, ima vlage, moguće da će pčele nešto doneti (za sebe). Sada jaka društva dosta troše, mora se obezbediti unos. Vaga nam sve govori.m Ukoliko vaga ne pada, dobro je. Ovo ne važi za rojeve, pošto rojeve treba negovati, obavezno prihranjivati. Kod mene, u Kolubarskom Leskovcu, za zadnjih 5-6 dana, vaga je u plusu oko 2 kilograma. Rojeve i pored toga prihranjujem, sirupom, da bi se što bolje razvili. Kome pčelinjak nije u blizini mora da dodaje pogače. Bolje dodati pogaču nego ostaviti pčele bez hrane.